MTÜ Reisibüroode Liit

Reisijale

Reisijale

Enne reisi planeerima asudes mõtle kindlasti selgeks, mida eelseisvalt reisilt üldse ootad. See on vajalik, et juba reisil olles arusaamatusi, ootamatusi ja ebameeldivusi vältida, kirjutab MTÜ Reisibüroode Liit juhatuse liige Argo Taur.

Annan mõned näpunäited, mille järgimisel on võimalik suuremaid apsakaid vältida ning planeeritud puhkust maksimaalselt ja muretult ka nautida.

1) Sihtkoha valik

Enne reisi algust tee selgeks, kas soovid omapäi sihtkohas ringi liikuda või on vajalik ka eestikeelse reisiesindaja abi. Tüüpilisi pakettreise eestikeelse esindajaga soovitan just algajatele reisijatele, kellel puudub endal vajalik kogemustepagas, enesekindlus võõras keskkonnas hakkama saamiseks ja samuti võõrkeelte piisav oskus. Levinumad riigid, kuhu sarnaseid reise Eestist pakutakse, on Egiptus, Hispaania, Türgi, Kreeka, Iisrael ja Bulgaaria.

2) Ootused valitud sihtkoha suhtes

Sihtkoha valikul tuleks kindlasti arvestada kogu reisiseltskonna huvidega ja soovidega, et kõigil oleks valitud sihtkohas piisavalt meelepärast tegevust – võimalus nii aktiivselt puhata kui ka kohaliku eluga tutvust teha, aga ka lihtsalt rannapuhkust nautida.
Ka oma lemmikhobidega tegelemine on paljudes sihtkohtades võimalik ja sellekohane info on enne reisi reeglina ka kättesaadav. Seega – mida rohkem ise uurid või oma reisibüroost küsid, seda meeldivamaks puhkus kujuneb.

3) Kodutöö enne reisi

Eelnev kodutööd ka reisijate enda poolt on kindlasti soovitav, et oleks selge, milliseid võimalusi mingi sihtkoht pakub ja millised on sihtkohariigi eripärad. Näiteks Korfu ja Madeira on küll maaliliselt ilusad ja romantilised, kuid ei sobi väga hästi väikeste lastega peredele ja liikumispuudega inimestele, kuna on väga mägised ja hotellides on tihtilugu palju treppe.
Siinkohal ongi hea kasutada reisibüroode abi, kes on sellistes asjades piisavalt kogenud ja oskavad anda asjalikku nõu, mis põhineb nii enda kogemustel kui ka klientide usaldusväärsel tagasisidel.

4) Kohalikud kombed ja tavad

Et puhkus ilma tõrgeteta sujuks, tasuks enne reisi tutvuda ka kohalike kommete ja tavadega – tee selgeks, mis on lubatud ja mida reeglina heaks tooniks ei peeta. Eriti oluline on see just Islamimaades, kus kohalike tavade järgmine lihtsustab kindlasti suhtlemist sealsete elanikega ja hoiab ära ka võimalikud ebameeldivused.

5) Reisibüroo valik

Kui sul puuduvad varasemad kogemused reisimise osas, tekib õigustatult küsimus, et kelle käest siiski oma reis osta ja keda usaldada? Nagu paljud asjad elus, tasub antud valiku tegemisel usaldada nii enda sisetunnet kui ka tuttavate ja sõprade soovitusi.
Reisibüroo või -korraldaja valikul tasuks kindlasti kontrollida ka seadusega nõutud tagatisrahade olemasolu, aga ka krediidiinfo andmeid.
Ära aja segi reisibürood ja reisikorraldajat – esmapilgul näivad nad sarnased, ent ometi on täiesti erinevad. Reisikorraldajad pakuvad vaid enda poolt korraldatavaid reise ja teevad ka valiku enda hotellide seast. Reisibüroo vahendusel saad aga alati parima ülevaate kõigi reisikorraldajate võimalikest pakkumistest soovitud sihtkohta, mille põhjal siis endale sobilik valik teha.
Tähtis on ka meeles pidada, et reisibürood EI LISA reisikorraldaja hindadele teenustasusid, vaid müüvad reise samade reeglite ja hindadega nagu reisikorraldaja ise.

6) Hotellide valik ja vastavus tärnidele

Arvestada tasub eelkõige sellega, milline on planeeritava puhkuse iseloom. Kas selleks on pelgalt rannapuhkus või soov pigem kohaliku elu-oluga tutvust teha?
Hotellide tase on riigiti väga erinev ja mida soojema sihtkohaga on tegu, seda tugevamalt reeglina viimane tärn hotellide ametlikus kategoorias logiseb. Ainsa erinevusena võiks välja tuua Dubai ja Tai, kus majutuse kvaliteedile on rohkem rõhku pandud ja teenuse tase seega tavapärasest kõrgem.
Ka Kreetale reisijaid ootab reeglina ees pigem pisut lihtsam ja askeetlikum majutus, kuid sellele vaatamata on meeldiva ja õnnestunud puhkuse tarvis kõik vajalik ning elementaarne seal olemas.

7) Kindlustus

Õnnetus ei hüüa tulles ja päris kindlasti kehtib see ka reisil olles. Võta südameasjaks, et keegi ilma kindlustuseta reisile ei läheks.
Ka kõige pisema probleemi korral on kindlustusest äärmiselt suur abi ja see on sel juhul tasuta. Ilma kindlustuseta tuleb aga kõik kulutused endal kanda ning arvestada reeglina suhteliselt kopsaka väljaminekuga.

8) Kehtivad reisidokumendid ja viisad

Enne reisi tasub aegsasti üle kontrollida ka oma passi kehtivusaeg. Tihti selgub kurb tõsiasi, et pass kehtib lubatust vähem, alles lennujaamas ja seega jääb planeeritud reisile lendamata. Reeglina peab reisidokument sõltuvalt riigist kehtima ka peale reisi veel 3-6 kuud. Hetkel saavad Eesti kodanikud küll paljudesse riikidesse reisida juba ka ID-kaartiga, kuid tasuks silmas pidada ka üksikuid erandeid, näiteks Türgi.
Türgi on eestlastele küll juba mõnda aega viisavaba, kuid riiki pääseb siiski vaid kehtiva passi alusel. Samuti tasuks alati üle kontrollida või küsida ka info viisade kohta. Kui tekib väikseimgi kahtlus, kas viisa saab ikka piirilt või peaks see ehk enne reisi algust passis olema, oleks targem oma reisibüroost see kindluse mõttes üle küsida.

9) Reisimeditsiin

Enamik tavasihtkohtadest, kuhu Eesti reisikorraldajad inimesi puhkama lennutavad, on turvalised ja mingeid erilisi nõudeid reisimeditsiini osas inimestele ei seata. Siiski viivad reisikihk ja seiklusjanu inimesi Egiptusest, Kreekast ja Türgist ka märksa kaugemale.
Sellisel juhul tuleb teha kõik endast olenev, et oma tervist kaitsta. Eksootiliste maade külastamise eel tasuks kindlasti reisinõustamiskabinetti külastada, kus siis vastava ala spetsialist vajalikke nõuandeid ja soovitusi jagab.

10) Reisifirmade tagatised

Enne reisi tellimist tasub kindlasti uurida ka kasutatava reisifirma tausta. Loomulikult võib seda teha ka erinevate reisifoorumite vahendusel, kuid kõige adekvaatsemat ja kindlamat infot annab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi koduleht, kus on kirjas kõigi turismiga tegelevate firmade tagatised.
Kui firmal puudub nõutud tagatis, on see esmane märk sellest, et reisi ostmine sellest firmast pole turvaline. Samuti tasub jälgida ka reisifirmade kohustusi ja võlgu teiste firmade eest, mis on samuti üsna kõnekaks faktiks.
Kui nõutud tagatised on olemas ja vastavuses seadustega ning ka firma maksekäitumine on korrektne, võib üsna kindel olla, et oled oma puhkuse usaldatud oma ala parimate asjatundjate hoolde.

Allikas: tarbija24.ee 17.02.2011

Milliseid ravimeid võib siis reisile kaasa võtta? Milliseid ei või? Kui palju võib? Kas võib need ümber panna mugavamasse topsi? Aga mis saab siis kui mul on tugevatoimelised rahustid? Aga siis kui on valuvaigistid? Aga, kas ma võin ennast lennu ajal süstida?

Neid küsimusi on peaaegu et lõpmatul hulgal!

Lühidalt! Kui Teile on antud ravimit ja kirjutati roosa värvi retseptiplangil, siis tegemist on narkootilise või psühhotroopse ravimiga. Sinna kuuluvad tavaliselt tugevad valuvaigistid ja unerohud, kõik am-lõppulised ja ex-lõppulised ravimid, nt diazepam, diazepex, tramadol, subutex, alprazolam, bromazepam, xanax jms.

Toome siinkohal ära Maksu- ja Tolliameti info.

Ravimid võib tuua ja viia ainult isiklikuks tarbimiseks

Eestisse saabuv ja Eestist lahkuv reisija võib kaasa võtta ravimeid, mida ta kasutab meditsiinilisel eesmärgil isiklikuks või temaga kaasasolevate loomade tarbeks. Ravimiameti loata võib isiklikuks tarbeks kaasa võtta kuni kümme erineva nimetusega ravimpreparaati, iga ravimpreparaati kuni viis jaemüügipakendit ning kaasasolevate loomade tarbeks kuni viis erineva nimetusega ravimpreparaati, iga ravimpreparaati kuni kolm jaemüügipakendit. Ravimid peavad olema tootja pakendis.

Jaemüügipakendi suurused on:

  • tahketel ravimvormidel kuni 200 ühikut
  • pulbritel lahuse valmistamiseks 500 g
  • homöopaatilistel graanulitel 50 g
  • infusioonilahustel ja suukaudsetel lahustel 500 ml
  • süstitavatel ravimvormidel 30 ampulli või viaali
  • välispidistel ravimitel 200 ml või 200 g
  • droogidel 100 g
  • inhaleeritavatel ravimpreparaatidel kuni 200 annust
  • ravimplaastritel 10 ühikut

Mitte Schengeni viisaruumi kuuluvasse riiki reisides võib ilma Ravimiameti loata narkootilisi või psühhotroopseid aineid kaasa võtta ühe jaemüügipakendi suurusega kuni 30 ühikut või 25 ml ning ravimitega peab kaasas olema arsti, loomadel kasutatavate ravimite puhul veterinaararsti teatis ravimi vajaduse kohta või retsepti koopia.

Juhul kui isik, kelle püsiv elukoht on Eestis, soovib sõita teise Schengeni konventsiooniosalise riigi territooriumile, võib ta narkootilisi või psühhotroopseid aineid kaasa võtta reisi kestuse ajaks vajaminevas koguses, kuid mitte enam kui 30 päevaseks raviks. Iga kaasasoleva narkootilise või psühhotroopse aine (ravimi) kohta peab kaasas olema Ravimiameti väljastatud tunnistus.

Isikul, kelle püsiv elukoht on teises Schengeni konventsiooniosalises riigis, peab iga kaasasoleva narkootilise või psühhotroopse aine kohta olema oma elukohariigis (Schengeni konventsiooni artikli 75 järgi) välja antud tunnistus.

Kui kaasavõetavate ravimite kogus ületab ülalnimetatud koguseid, tuleb Ravimiameti luba taotleda kõikide kaasavõetavate ravimite jaoks.

Meditsiinilisel või teaduslikul eesmärgil kasutatavate inim- või loomset päritolu kudede, rakkude ja organite sisse- ja väljaveoks ei ole nõutav Ravimiameti eriluba ega teavitamine, kui:

  • nimetatud kaupu ei kasutata raviotstarbel või ravimpreparaatide valmistamiseks
  • nimetatud kaupade kogus ühes katsutis või viaalis ei ületa 20 milliliitrit või üldkogusena ühes saadetises 1 kilogrammi

Toome ka väljavõtte Ravimiameti koduleheküljel olevast!

Reisides narkootiliste ja/või psühhotroopsete ravimitega, sõltub loa vajadus sellest, kas Sa viibid reisi jooksul Schengeni õigusruumi riigis. 01.07.2014 seisuga kuuluvad Schengeni õigusruumi riiki järgmised riigid: Belgia, Prantsusmaa, Saksamaa, Luksemburg, Holland, Itaalia, Portugal, Hispaania, Kreeka, Austria, Šveits, Island, Norra, Rootsi, Taani, Soome, Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Ungari, Malta, Poola, Slovakkia ja Sloveenia.

NB! Schengeni õigusruumi kuuluvad ka vastavate riikide saared, näiteks Hispaaniale kuuluvad Kanaari saared.

Kui võtad reisile kaasa narkootilisi ja/või psühhotroopseid ravimeid ning viibid reisi jooksul Schengeni õigusruumi riigis, vajad Ravimiametilt kindlasti Schengeni tunnistust.

Ravimiametilt Schengeni tunnistuse saamiseks:

  1. Täida Schengeni tunnistuse taotlus (lae vorm alla või küsi väljaprinditud vormi oma arstilt/apteegist)
  2. Allkirjasta taotlus digitaalselt või (prindi välja ja) allkirjasta käsitsi
  3. Saada taotlus Ravimiametile kas:
    a) e-postiga schengen@ravimiamet.ee
    b) 
    postiga Ravimiamet, Nooruse 1 Tartu 50411

Kui võtad reisile kaasa narkootilisi ja /või psühhotroopseid ravimeid ning ei viibi reisi jooksul Schengeni õigusruumi riigis, sõltub loa vajadus narkootilise ja/või psühhotroopse ravimi kogusest, mille sa reisile kaasa võtad:

  • Ilma Ravimiameti loata võid reisile kaasa võtta kuni 1 pakendi narkootilist või psühhotroopset ravimit, mille pakendi suurus ei ületa 30 ühikut (tabletti, kapslit) või 25ml vedelat ravimvormi.

NB! Koos ravimitega võta kindlasti kaasa arsti teatis ravimi vajaduse kohta või retsepti koopia.

  • Kui võtad reisile kaasa rohkem kui 1 pakendi narkootilist või psühhotroopset ravimit või pakendi suurus on üle 30 ühiku või 25 ml, vajad Ravimiametilt luba.

Ravimiametilt loa saamiseks:

  • Koosta vabas vormis taotlus, mis sisaldab järgmisi andmeid:

Sinu ees-ja perekonnanimi ning isikukood
Sinu kontaktandmed: e-posti aadress, telefoninumber, elukoha aadress
Reisi andmed: algus, kestus, sihtriik
Nimekiri kõigi kaasavõetavate ravimite kohta (ravimi nimetus, toimeaine sisaldus, ravimvorm, pakendi suurus ja pakendite koguarv;  vajaliku info leiate ravimi pakendilt — nt Aspirin 500mg tabletid 20 tükki pakendis, kokku 2 pakendit)

  • Allkirjasta taotlus digitaalselt või (prindi välja ja) allkirjasta käsitsi
  • Saada taotlus Ravimiametile kas:

e-postiga aadressile reisimine@ravimiamet.ee
postiga aadressile Ravimiamet, Nooruse 1 Tartu 50411

OLULINE LISAINFO
  • Taotlus ravimitega reisimise loa saamiseks saada Ravimiametisse vähemalt 5 tööpäeva enne reisile minekut
  • Retseptiravimite puhul kontrollib Ravimiamet taotluse laekumisel Retseptikeskusest, kas ravim on taotluse esitajale välja kirjutatud ja  apteegist müüdud
  • Ravimiamet annab narkootilistele ja psühhotroopsetele ravimitele loa kuni 30- päevaseks raviks vajaminevale kogusele
  • Ravimitega reisimiseks välja antavad load saadab Ravimiamet taotlusel märgitud aadressile
  • Ravimiamet soovitab kontrollida ka sihtriigi ja läbitavate riikide nõudeid ravimitega reisimisele

Alljärgnevalt on ära toodud mõningad näpunäited, mida tulevikus reisi tellides silmas pidada:

Esimene etapp:

1. Reisi hinna määrab kindlaks Reisikorraldaja ja Reisibürood ei tohi omaalgatuslikult seda muuta. Kui mõni büroo pakub odavamat hinda, siis on see üpris suur ohu märk, et tegemist võib olla reisifirmaga, kelle eesmärk on hankida käiberaha.

2. Kontrollige alati reisiettevõtja registreeringut Majandusministeeriumi kodulehel majandustegevuse registris ja kasuks tuleb kontrollida ka Reisikorraldaja kodulehelt, millistele Reisibüroodele on Reisikorraldaja andnud õiguse müüa oma reise. Kas ettevõttel on kehtiv garantiikindlustus ja kas ettevõte tohib tegutseda reisiettevõtjana. Samad andmed saab kätte ka Krediidiinfos.

3. Suhelge vaid reisifirmadega, kelle hinnad on samaväärsed reisikorraldajate hindadega ning täpsustage üle kõik lisaküsimused. Oma reis on turvaline osta firmast, kelle nõuanded on kõige asjalikumad, teenindus kiire ja proffesionaalne.

Teine etapp:

Kui olete sobiva reisi välja valinud ja teinud broneeringu, siis kõik reisifirmad (nii reisikorraldajad kui reisibürood) on kohustatud Teile esitama täpsed reisidetailid enne arve maksmist:

1. Reisileping kliendi ja reisikorraldaja vahel ning vahendaja andmed. Reisilepingul peavad olema täpsed reisijate nimed, reisikorraldaja nimi, reisi väljumise ja tagasijõudmise kuupäevad, lennu väljumise kellaajad, valitud hotelli nimi ja toitlustustüüp, täpne reisi hind ning reisikorraldaja reisitingmused.

2. Reisibüroo/reisikorraldaja peab esitama ka eraldi täpse arve broneeritud reisi maksumuse kohta ning reisilepingus ja arvel märgitud summad peavad sellel samuti kattuma.

Kolmas etapp:

Kui kõik ülaltoodud nõuded on täidetud, alles siis on reisiettevõttel õigus nõuda broneeringu kinnitustasu vastavalt reisilepingus toodud reisitingimustele. Kui täpset reisilepingut ei esitata, siis on põhjust taas olla ettevaatlik.

Soovitame igal reisihuvilisel leida endale üks kindel reisibüroo, kelle kaudu tulevikus oma reisiasju ajada, et mõlemal tekiks üksteise suhtes vastastikune usaldus ja üksteise mõismine. Täpselt samuti nagu see on isikliku perearsti või juuksuri puhul. Vaid sellisel puhul saab alati kindel olla, et reisiasjad on korrektselt vormistatud, ette planeeritud puhkus toimub muretult ja samuti ei pea oma närve ning aega raiskama liigsetele sekeldustele.

Mida siis tähendavad kõik need kummalised tähekombinatsioonid?

TähisInglise keelesTähendus
RORoom Onlytoitlustamine ei kuulu hinna sisse
SCSelf Cateringtoitlustamine ei kuulu hinna sisse
BBBed & Breakfastsisaldab hommikusööki
HBHalf Boardsisaldab hommiku- ja õhtusööki
FBFull Boardsisaldab hommiku-, lõuna- ja õhtusööki
AIAll Inclusivesisaldab täistoitlustamist, paljudes kohtades sisalduvad ka mitmed aktiivse puhkuse võimalused (nt snorgeldamine, tervisekeskuse külastus, tennis jne)
ALLAll Inclusivesisaldab täistoitlustamist, paljudes kohtades sisalduvad ka mitmed aktiivse puhkuse võimalused (nt snorgeldamine, tervisekeskuse külastus, tennis jne)
UAIUltra All Inclusivesisaldab täistoitlustamist, lisaks ka veel välismaine alkohol, paljudes kohtades sisalduvad ka mitmed aktiivse puhkuse võimalused (nt snorgeldamine, tervisekeskuse külastus, tennis jne)

Kes küll jagab hotellidele tärne? Kellega konsulteeritakse? Kas erinevate riikide hotellide tärnid vastavad üksteisele?

Ilmselt nendele küsimustele ühest vastust ei olegi, kuid sellegi poolest anname siin ühe väikese ülevaate tabeli näol!

 Vaata pilti lähemalt sellele klõpsates

Vahest on päris keeruline orienteeruda ja lähevad segamini need twinnid ja dabelid. Kes võiks neist sotti saada?
Siin on üks väike tabel, mis ehk aitab!

TähisInglise keelesTähendus
SGLSingleüheinimesetuba, toas üks voodi
DBLDoublekaheinimesetuba, toas üks lai voodi
TWINTwinkaheinimesetuba, toas kaks eraldi voodit
DBL+Double + extra bedkaheinimesetuba lisavoodiga
TRIPLTriplekolmeinimesetuba, toas kolm eraldi voodit
APApartementkööginurgaga varustatud tuba või korter

Lisaks kõigele muule on olemas veel:

Loteriimajutus: hotelli nimi ja tüüp ei ole ette teada. See selgub vahetult enne väljasõitu või sihtkohta saabumisel. Tavaliselt loterii majutamine on lihtne, kuid kõik peamised mugavused (WC ja vannituba) hotellis on olemas. Seltskonnad mis koosnevad peredest või sõpradest loterii majutusel peavad arvestama, et neil ei ole alati võimalik tagada majutust samas hotellis.

Apartament (korter): nagu inglisekeelne tähendus juba ütleb, on tegemist kortermajutusega — nagu kodus. On ka avarad stuudio apartamedid, kus köök on eraldatud magamistoa ruumist. Kombinatsioone on erinevaid. On võimalik, et köök on samuti eraldatud ka elutuoast. Suured apartamendid koosnevad 2 magamistoast, ühest elutoast kööginurgaga. See majutus on ideaalne seltskonnale ja mahutab tavaliselt kuni 6 inimest.

Maailmas on rohkem kui 13 000 liiki imetajaid ja linde, kümneid tuhandeidroomajaid, kahepaikseid ja kalu ning miljoneid putukaid ja teisiselgrootuid. Tuhandeid neist ohustab inimene oma tegudega, nagu elupaikade hävitamine, jahipidamine, saaste, reguleerimata rahvusvaheline kaubandus.

Rahvusvaheline looma- ja taimeliikidega kauplemine, nii seaduslik kui ka ebaseaduslik, on viimastel aastakümnetel ohtlikult kasvanud. Jättes kõrvale kalanduse ja puidutööstuse, hõlmab see praeguseks igal aastalrohkem kui 350 miljonit looduslikku taime ja looma. Oma miljarditesse dollaritesse ulatuva aastakäibega on ebaseaduslik looduslike liikidega kauplemine maailmas kohe narkoäri ja relvakaubanduse kannul.

Olles mures paljude haruldaste liikide liigse kasutamise pärast, sõlmisid mitu riiki 1973. aastal loodusliku loomastiku ja taimestiku ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsiooni – CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). 2007 aastaks oli CITES-ga ühinenud juba 172 riiki. Eesti liitus konventsiooniga 1992. aastal.Konventsiooni eesmärk on reguleerida rahvusvahelist looma- jataimeliikidega kauplemist. Vastavalt rahvusvahelisest kauplemisest põhjustatud ohustatuse astmele on CITES-i kaitsealused liigid kantud nimestikesse ehk lisadessse, kus on kokku üle 30 000 liigi.

Peale elusate loomade reguleerib CITES ka surnud isendite (nt topised,jahitrofeed), nende osade (nt nahad, käpad) ning ohustatud liikidest valmistatud esemete (nt elevandiluust ehted, maonahast kingad) ja ainete (nt rahvameditsiin ivahendid) eksporti ja importi.

VÄLISMAAL REISIDES…

Genuine_Crocodile_Leather_Bag tekib meil tihti kiusatus osta kaasa suveniire. Siiski tasub hoolikalt…kaaluda, kui tegemist on loodusliku meenega. Paljud neist on CITES-i kaitse all, nagu näiteks elevandiluust nikerdused ja ehted,merikilpkonna kilbid ja topised, mao- ja krokodillinahast kotid ja rihmad, korallid ja kaktused. Nende loomade ja taimede ellujäämine,nagu ka kogu konventsiooni edu sõltub igast inimesest. Salakütt peab jahti vaid siis, kui saagi järele on nõudlust. Seega lasub peamine vastutus just ostjal. Üksik turist võib küsida, kas ühe ebaseadusliku suveniiri ostmine tõesti nii oluliselt mõjutab loodust. Probleem tekib siis, kui miljonid turistid esitavad sama küsimuse. Kui soetad enesele esemeid, mis on valmistatud ohustatud loomadest või taimedest, oled sinagi üks neist, kes aitab kaasa looduse mitmekesisuse hävimisele.

Välismaal reisides mõtle enne, kui ostad midagi järgnevast:

  • Elevandiluu ja sellest valmistatud asjakesed – nende populaarsuse tõttu on elevandid muutunud väga ohustatud loomaliigiks. Rahvusvaheline elevandiluukaubandus keelustati 1990.aastal.
  • Krokodilli- ja maonahksed kotid, rihmad, kingad jne – kõik need on valmistatud rahvusvaheliselt kaitstud liikidest.
  • Korallid – väga õrn elukeskkond paljudele mereelanikele. Mitmed riigid on keelustanud korallide kogumise ja ekspordi.
  • Sinu kotis ei tohiks leiduda loodusest võetud ohustatud taimi, orhideesid, kaktusi jt. Nende korjamine loodusest on ebaseaduslik.
  • Eksootilistel turgudel võid leida ka mitmeid loodusest püütud elusloomi – papagoisid, ahve, madusid, kameeleone jpt. Mitmetega nendest on kauplemine tegelikult keelatud või nõuab eriluba. Need on ainult mõned näited.

Kui tood reisilt ilma eriloata kaasa kaitsealuseid loomi, taimi või nendest valmistatud tooteid, võib see sulle maksma minna rohkem kui sinu puhkus…
Informatsioon CITES-i kohta:EV Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakond ja www.cites.org .

TEE KINGITUS MAAILMALE – ÄRA OSTA NENDE ELU!

shells2560_1

TULEKAHJU KORRAL
  • Hotelli jõudes vaadake järele, kus asub teie hotellitoale lähim väljapääs (hotellides on olemas ka vastavad evakuatsiooniplaanid).

  • Kui avastate tulekahju või tuleohtliku olukorra, informeerige sellest viivitamatult hotelli personali.

  • Suitsetamine hotellitoas ja eriti voodis on ohtlik.

  • Tulekahju korral ärge kasutage lifti.

  • Suitsuses koridoris on soovitav liikuda kummargil, sest suits tõuseb ülespoole. Märg riideese või käterätt suu ees aitab kergemini hingata.

  • Käsitulekustutite kasutamine on ohutu ja lihtne isegi siis, kui kustutil olevad juhendid on võõras keeles. Lihtsaim viis tuld kustutada on loomulikult veega, kasutades veeanumana kasvõi hotellitoa prügikasti vms.

  • Kui tulekahju tõttu pole võimalik hotellitoast lahkuda, katke toaukse alused praod märgade käterättide, linade või tekkidega ning vahetage neid sageli, et nad püsiks märjad. Viibige avatud akna juures või rõdul ja püüdke väljaspool hotelli olevatele inimestele oma olukorrast teada anda. Jääge avatud akna juurde või rõdule, kuni abi kohale jõuab.

  • Püüdke hoiduda paanikast. Tõsise ohu korral on tähtis jääda rahulikuks.

MAAVÄRINA KORRAL
  • Kui olete maavärina ajal siseruumides, ärge hoonest lahkuge. Hoiduge tugevate uksekaarte ja seinte lähedusse. Kui võimalik, seiske toanurka.

  • Püüdke hoiduda paanikast, tähtis on jääda rahulikuks. Targalt käitudes jääb inimene maavärina ajal reeglina terveks, kuid tuleb hoiduda kukkuda võivate esemete eest. Püüdke olla eemal akendest ja rasketest esemetest nagu kapid, tehnika jms.

  • Ärge jookske tänavale ei maavärina ajal ega kohe pärast seda. Võite jääda nii majade katustelt kui ka seintest kukkuvate kivide alla. Maavärina ajal ega kohe pärast maavärinat ei tohi kasutada ka lifti.

  • Ärge ehmatage, kui toimub elektrikatkestus või vastupidi, kui hakkavad tööle kõikvõimalikud sireenid. Maavärina ajal kuulete ka puruneva klaasi, kukkuvate esemete ning majaseinte pragunemise hääli.

  • Kõrghoones olles ärge tormake viivitamatult trepikotta või lifti. Maavärina ajal võivad trepikojad kokku variseda ja liftid seisma jääda.

  • Avage trepikoja, koridori-, toa- ja rõduuksed. Nii ei kiilu hoone konstruktsiooni kahjustumisel uksed kinni. Välja minge alles siis, kui maavärin on möödas.

  • Kui olete maavärina ajal väljas, minge lagedale kohale, eemale hoonetest ja elektriliinidest. Kui seda pole võimalik teha, minge lähimasse vastupidavana tunduvasse hoonesse ja toimige nii, nagu eelpool soovitatud.

  • Väga tugeva maavärina korral võib rannikualadel tekkida suuri laineid. Kui märkate, et meri taandub tunduvalt enam kui tavalise mõõna ajal või kui rannikule on lähenemas ebatavaliselt kõrge laine, lahkuge võimalikult kiiresti rannast. Sellistel juhtudel ei ole turvalised ka rannaäärsete hoonete alumised korrused.

  • Peale ülisuurte lainete taandumist ei ole soovitav kohe randa naasta, kuna hiidlaineid võib tekkida mitu korda järjest ja üsnagi pikkade vahedega.

  • Kui juhite maavärina ajal autot, peatage auto ehitistest ja maanteesildadest eemal. Ärge väljuge autost kuni maavärin on möödas.

Tänapäeval reisib üha rohkem inimesi kaugetesse eksootilistesse paikadesse, seetõttu on ka suurem võimalus puutuda kokku haigustega, mida arenenud maades ei esine.

Reisides tuleb hakkama saada mitte ainult võõraste keelte ja kultuuridega, vaid ka erineva toidu, vee, kliima, kõrgustevahe ja teiste keskkonna ohtudega. Tihtipeale ei sobi reisija immuunsus kohaliku võõrapärase keskkonnaga.

Lisaks soodustab harjumatus keskkonnas viibimine ohtu olla tavapärasest tähelepanematum – sattuda liiklusõnnetusse, libiseda basseiniveerel jms.

 

Siit leiate üldisi nõuandeid tervena ja turvaliseks reisimiseks:

 

  • Joomiseks kasutage pudeli- või keedetud vett. Samuti hoiduge jääst oma jookides, kuna puudub võimalus kontrollida, kas jää teie joogis pole tehtud kraaniveest.

  • Võimalusel sööge värsket toitu, mida on korralikult küpsetatud. Vältige poolküpseid lihatooteid, samuti koorikloomi ei tohi kunagi süüa toorelt. Hoiduge salatitest ja puuviljadest, mida te ei ole ise koorinud, seda eriti tagasihoidlikes söögikohtades einetades.

  • Ärge unustage lihtsat tõde – enne sööki on tarvis käsi pesta.

  • Vältige liigset päikese käes viibimist, mis on intensiivseim kella üheteistkümnest hommikul kolmeni päeval. Kasutage sobiva faktoriga päikesekaitsevahendeid, mida tuleb uuesti nahale kanda iga kahe tunni möödudes. Lõunamaades võib päikesepõletus tekkida ka läbi pilvevine.

  • Kandke päikesekaitseks peakatet ja päikeseprille.

  • Kandke kliimale ja kultuurile vastavaid riideid ning videvikust koiduni katke ennast võimalikult kinni, et vältida putukahammustusi.

  • Kasutage putukatõrjevahendit katmata nahal ja ruumides vahetult enne videvikku, eriti malaariaohtlikes piirkondades. Võimalusel peaksid ka aknad olema öösel suletud. Kandke putukatõrjevahendit päikesekaitsekreemile, kui kasutate mõlemat.

  • Hoiduge kokkupuutest kohalike loomadega, kuna ei ole teada, kas nad kannavad mõnda haigust.

  • Kuumas kliimas vältige organismi veetustumist, juues nii palju vedelikku kui võimalik ja hoidudes väga kuuma ilmaga alkoholi tarvitamisest.

  • Ärge tarvitage alkoholi enne ujuma minekut.

  • Ärge minge ujuma, kui rannas lehvib punane lipp, mis teavitab kas liiga suurtest lainetest või muudest ujumiseks ebasobivatest asjaoludest.

  • Ärge ujuge pimedas või öisel ajal, mil rannas ja/või basseini juures puudub järelevalve. Tutvuge oma hotelli basseini- ja/või rannakasutamise eeskirjadega.

  • Enne basseini kasutamist tutvuge selle sügavuse jm iseärasustega, näiteks kontrollige, kas basseini serv on libe, kas basseinis on esmapilgule varjatud nurki, treppe jms.

  • Enamikus hotellides on laste viibimine basseini ääres ja/või ranna territooriumil ilma vanemate järelvalveta keelatud.

  • Hoolitsege, et teie ujuda mitteoskavad reisikaaslased (nii lapsed kui täiskasvanud) oleksid meres ja/või basseinis viibides ujuda oskavate kaaslaste järelvalve all.

  • Hotellide klaasuksed võivad olla väga suured ja ilma puit- või metallraamita. Õnnetuste vältimiseks olge klaasustega ruumides (näit hotelli fuajeed jms) ettevaatlikud, lastega reisides pidage ringijooksvaid lapsi hoolega silmas.

  • Rõduäärtel istumine või enda kallutamine üle rõduääre võib õnnetuse põhjustada. Hotellides on keelatud üle rõduäärte ronimine ka isegi üksteisele väga lähedal asuvate rõdude korral.

  • Olge ettevaatlikud hotelli vannitoas – väga väheste hotellide vannitubades on vannis või duššikabiinis libisemisvastased matid. Samuti võib libe olla vannitoa põrand.

  • Mõnede hotellide liftidel võib puududa nn “sisemine uks”, st lifti liikudes liigub ukseava tihedalt piki liftišahti seina. Sellise lifti olemasolu korral seiske liftis ukseavast eemal.

  • Tikust tuld tõmmates visake tikk alati tuleohutust materjalist tuhatoosi. Ärge visake kuuma tikku hotellitoa prügikorvi (mis sageli ei ole tuleohutust materjalist) ega üle rõduääre välja. Kõigis hotellides on keelatud suitsetamine voodis.

  • Juhul, kui teie toas on gaasipliidiga kööginurk, kontrollige toiduvalmistamise lõppedes hoolikalt, et gaasikraanid on kinni.

  • Ärge kasutage elektritarbeid, kui olete märg või seisate märjal pinnal. Ebakorras elektriseadmetest, stepslitest jms informeerige viivitamatult hotelli vastuvõttu.

  • Olge tähelepanelikud teedel ja tänavatel kas jalgsi või autoga liigeldes. Kohalikud transporidvahendite juhid ei järgi sageli üldtunnustatud liikluseeskirju.

  • Rendiautot juhtides tuleb meeles pidada, et joobes autojuhtimine on keelatud kõikjal üle maailma, paljudes riikides trahvitakse aktiivselt nii kiiruse ületajaid kui ka ilma turvavööta sõitjaid.

  • Motorolleriga seiklemine on lõunamaades küll mugav, kuid sageli üsna ohtlik, eriti neile, kes kodumaal tavaliselt autot on harjunud juhtima. Suurim osa kuurortides toimuvaid liiklusõnnetusi juhtub moorrataste ja rolleritega.

Juhul, kui reisil olles siiski tekib terviseprobleeme, pöörduge arsti väljakutseks hotelli vastuvõttu või reisiesindaja poole. Vaatamata tervisekindlustuse olemasolule nõuavad paljud arstid visiiditasu sularahas, mille eest väljastavad kviitungi/tõendi. Kontrollige hoolikalt arsti poolt väljastatud pabereid (tõendil peab olema kirjas, mille eest see on väljastatud, samuti makstud summa EUR-des või USD-des) – seda tõendit vajate hiljem kindlustusfirmasse pöördumisel.

Fakt, et päikesekiirgus annab hulganisti energiat ja parandab üldist enesetunnet, on üldteada. Kuid millistes doosides on päikesekiirgus meile turvaline ja kuidas tuleks soojal maal põhjamaist nahka kaiststa?

MILLINE ON SINU NAHATÜÜP?

skin-typeKui vastuvõtlik on nahk päikesepõletuse tekkimise suhtes, on inimeseti erinev ja sõltub nahatüübist. Kokku on eristatud kuus nahatüüpi, millest eestlastel esinevad üldjuhul esimesed neli:

I tüüp – siniste silmade ja tedretähnidega inimesed, kellel tekib alati päikesepõletus ja kelle nahk läheb punaseks, kuid ei päevitu.

II tüüp – blondide või punaste juustega sinisilmsed inimesed, kelle nahk saab küll kergesti päikesepõletuse, kuid päevitub siiski minimaalselt.

III tüüp – mõnikord võib saada kerge põletuse ja päevitub keskmiselt.

IV tüüp – põletuse saab harva ja päevitub keskmisest tugevamini.

Määrates kindlaks, milline nahatüüp kellelgi on, aitab see välja arvutada naha loomuliku vastupanuaja päikesekiirgusele, enne kui tekib põletus.

 I tüübi puhul on see aeg väga lühike, vaid 5-10 minutit, II tüüp peab päikesekiirgusele vastu 10-20 minutit, II tüübi omakaitseaeg on 20-30 minutit ja IV tüüp võib lubada nahale 40 minutit päikest.

 Eriti oluline on seda aega meeles pidada esimeste päevituskordade puhul, kui nahk on õrn ja aldis päikesekahjustusele. Siinkohal tulevadki appi päikesekaitsekreemid, mis aitavad pikendada päikese käes viibitavat aega, ilma et nahk saaks põletuse.

MIDA NÄITAB SPF PÄIKESEKAITSEKREEMI PUDELIL?

sun_protectionSPF on lühend ingliskeelsest väljendist sun protector factor, mis tähendab päikesekaitsefaktorit, mis aitab kahjulikke päikesekiiri nahalt tagasi peegeldada ja väldib päikesepõletuse tekkimist. Päikesekaitsekreeme leidub väga mitmesuguste SPFi numbritega, jäädes vahemikku 4-60. Mida suurem on SPFi number, seda seda pikemalt võimaldab kreem päikese käes viibida. Näiteks, kui kasutada päikesekaitsevahendit faktoriga SPF 12 ja võttes arvesse naha oma vastupanuvõimet päikesele 20 minutit, siis võib päikese käes põletust kartmata viibida SPF 12 x 20 minutit = 240 minutit (ehk 4 tundi).

Väga suure SPFiga tooted (SPF 40 ja rohkem) on juba päikeseblokaatorid, mida on soovitav kasutada imikutel, päikeseallergilistel inimestel, veespordiga tegelejatel ja armidele ning pigmentlaikudele ekstra kaitseks.

Teatud ravimid suurendavad päikesetundlikkust ja raviga paralleelselt on tugevate päikesekaitsetoodete kasutamine lausa kohustuslik. Sellised ravimid on antibiootikumid, põletikuvastased vahendid, kõrge vererõhu ravimid, vitamiin A derivaadid, mõned antidepressandid jt. Kindlasti tasub lisainformatsiooni saamiseks küsida nõu oma raviarstilt.

 

KUIDAS VALIDA ÕIGE PÄIKESEKAITSEKREEM?

Päikesekaitsekreemi tuleb kasutada esimeste pikaajaliste päevituskordade puhul, kui nahk on veel õrn ja päikesepõletus tekib kiiresti. Eriti oluline on kaitsta laste nahka, sest just lapsepõlveaegseid päikesepõletusi seostatakse nahavähi riskiga vanemas eas. Arvestada tuleb oma nahatüübi, päikesekiirguse tugevuse (kas päevitatakse Eestis või lõunamaal) ja kestusega.

I nahatüüp vajab kindlasti tugevat kaitset, soovitavalt SPF 20-25, mis kaitseb vastuvõtlikku nahka põletusest tulenevate ebamugavuste eest.

II tüübile sobib kaitseks SPF 15-20III tüübile SPF 12-15 ja IV tüübi puhul võib valida sobiva päikesekaitsekreemi SPF 4-8. Kui nahk on juba päevitunud, võib valida madalama SPFiga toote.

Sobiva päikesekaitsetoote valimisel tuleb peale SPFi numbri arvesse võtta ka toote veekindlust, mis on eriti aktuaalne soojamaareisil. Water-resistant-tooted peavad vastu 20-minutilisele ujumisele, water-proof-tooted 40-minutilisele ujumisele. Samuti on peale ujumist tarvis päikesekaitset uuendada. Eriti oluline on see laste puhul, kes mängivad vees sageli mitu tundi.

Reisi esimestel päevadel on tugeva kaitsekreemi (SPF20-25) kasutamine ja kõrvetava päikese käes lühemalt viibimine eriti oluline, sest päikese käes ära põlenuna on kogu reis rikutud. Parem olla alguses ettevaatlikum kui hiljem kahetseda! Kasutada tuleks ka päikeseprille ja kaitsvat peakatet. Õhtul tuleb päevituskreem maha pesta ja ööseks nii kehale kui ka näole peale kanda niisutav kreem, mis kinnistab päevitunud jumet ja aitab taastada naha niiskussisaldust. Väga kiidetud mõjuga on aaloeekstrakti sisaldavad tooted.

PÄIKESEPÕLETUSE KORRAL

Kui siiski on tekkinud päikesepõletus, tuleks võimalikult kiiresti võtta põletikuvastane tablett, näit aspiriin või ibuprofeen. Abi saab ka külma vette kastetud särgi asetamisest põlenud kohale (särgi soojenemiseni). Kindlasti ei tohi kasutada beebiõli ega vaseliini sisaldavaid kreeme, vaid valima peab just päikesepõletuse leevendamiseks mõeldud jahutava kerge kreemi. Päikesepõletuse korral tuleb juua palju vedelikku ja vältida päevitamist järgmised 3-5 päeva.

Viimase hetke reisid sobivad neile, kel on võimalus reisile minna seda pikemalt ette planeerimata.

Arvestada tuleks, et viimase hetke reiside hinnad ei pruugi reisi lähenedes odavneda. Kui reis on juba peaaegu välja müüdud, võivad reisikorraldajad lõpetada viimase hetke hindadega müügi ning jätkata müüki kõrgemate hindadega või täishinnaga. Peab arvestama ka võimalusega, et oodatud sihtkohta soovitud ajaks viimase hetke pakkumisi ei tulegi, populaarsed sihtkohad ning kõrghooaja reisid (koolivaheajad, jõulu-ja aastavahetuse aeg) müüakse varakult täishinnaga välja.

Tihti pakutakse viimase hetke hinnaga reisidel loteriimajutust. Loteriimajutuse puhul on ette teada vaid hotelli kategooria (tärnide arv), hotell võib selguda alles kohapeal. Kuna populaarsed hea tasemega hotellid müüakse juba varakult välja, on viimase hetke reiside valikus tavaliselt tagasihoidlikumad  hotellid. Loteriimajutuse hotell ei pruugi asuda keskuse ega ranna lähedal, samuti ei saa garanteerida, et suurema seltskonna puhul satuks kõik reisikaaslased samasse hotelli.

Reisikindlustus katab kulud, mis on seotud nii ootamatute tervisehädade kui ka paljude muude ebameeldivustega kodust eemal. Mitmetesse riikidesse sõitmisel on tervisekindlustus kohustuslik, kuid ka mujale reisides on arukas kindlustus siiski sõlmida — see võib säästa suurtest väljaminekutest. Reisikindlustus on vajalik nii puhkuse- kui ärireisile minejale.

Kaks võimalust kindlustuse sõlmimiseks on tervisekindlustus kindlustussummadega 30 000 või 70 000 EUR, mis katab järgmised ootamatu haigestumise või õnnetusjuhtumiga seotud kulud: 
— kiirabi-, haigla- ja ravikulud ning ravimite maksumuse; 
— haige kodumaale tagasitoimetamise kulud; 
— kindlustatut saatva isiku majutus- ja elamiskulud; 
— surmajuhtumi korral matusekulud välismaal või põrmu tagasitoimetamise Eestisse.

 

travel_insuranceLisaks tervisekindlustusele on võimalik valida reisitõrke kindlustus kindlustussummadega 320  kuni 6392 eurot, mis hüvitab reisi ärajäämisest, katkemisest ning reisile või transiitlennule hilinemisest tingitud lisakulud.

Ostes poliisi saate valida lisaks reisitõrke lisariski, mis katab põhjendatud lisakulud majutusele ja sõidupiletitele juhul, kui lennuettevõte muudab regulaarlendude lennuplaani pärast piletite väljaostmist, samuti transpordi vahendi ülebroneerimisest ja lennukite ummikust lennuväljal tekkinud lisakulud. Reisitõrke lisarisk kehtib juhul, kui kindlustusleping on vormistatud hiljemalt tagasivõtmatu broneeringu sõlmimise või lennupiletite väljaostmise päeval.

Samuti saame klientidele pakkuda reisitõrke looduskatastroofi lisariski, mis katab looduskatastroofidest (näiteks maavärin, maalihe, vulkaanipurse, orkaan, tsunaami, üleujutus), tuumaenergiast, radioaktiivsusest, epideemiast või keskkonna saastatusest põhjustatud reisitõrke kahjud.

Lisaks tervise- ja reisitõrke kindlustusele saab sõlmida pagasikindlustuse, mis katab reisipagasi hilinemise, kahjustumise või kadumisega seotud kulud. Pagasi hilinemise puhul sihtkohta hüvitab Salva Kindlustus esmatarbekaupade soetamiseks tehtud mõistlikud kulud.

Palju reisikindlustus maksab?

Hind sõltub reisi sihist, kestusest ning valitud kindlustussummast. Kindlustus on soodsam  üliõpilastele, gruppidele ja püsiklientidele.

Ülemaailmne hädaabinumber

Kindlustuspoliisil on ära toodud number, kuhu saab meditsiiniliste probleemide tekkimisel helistada ükskõik millisest riigist. Telefonil vastab kindlustuse koostööpartner, rahvusvaheline kompanii, kes annab nõu edasise tegutsemise kohta. Vajadusel arveldab ka arstiga. 
Analoogset teenust pakuvad meie koostööpartnerid ka Vene Föderatsioonis, Ukrainas ja Valgevenes viibijatele. Vastav kontakt on ära toodud poliisil.

1. Reisidokument: pass või ID-kaart — Veendu, et sinu reisidokument oleks kehtiv (reisides väljapoole Euroopa Liitu, kehtivus kuni 6 kuud peale reisi lõppu.) Euroopa Liidu piires saab reisida ka ID-kaardiga. NB!  Kõik reisijad, kes ei oma Eesti Vabariigi passi peavad Eestist reisides kaasa võtma oma ID kaardi.  ID kaart on vajalik kaasa võtta ka juhul, kui passis on olemas elamisluba.

2. Lennule registreerimine Lennule registreerimisel esitada isikuttõendav dokument (ID kaart või reisipass) ning reisivoucher. Enne lennujaama minekut kontrollida üle reisidokumendi kehtivusaeg, reisikindlustuse poliis (juhul kui olete kindlustuse vormistanud)  ning reisivoucher (lennukuupäev, kellaaeg, majutus jne).

3. ReisikindlustusReisile soovitame vormistada reisikindlustuse. Meditsiiniabikindlustus hõlmab kulud arstiabile sh visiiditasu, vajadusel haiglaravi, transpordi koju jms. Reisitõrkekindlustus korvab ära jäänud reisi maksumuse ja kulud täiendavatele piletitele. Pagasikindlustus katab pagasi kahjudega seotud kulud. Kindlustuse vormistamiseks teatada reisikonsultandile nimi, isikukood, kontakttelefon, reisi sihtkoht ja kuupäevad. UpTravel pakub reisikindlustust koostöös Salva Kindlustusega

4. Lennu väljumisajadPalume kontrollida  24 h enne reisi algust üle väljasõidu kellaajad reisikorraldaja kodulehelt; helistades UpTravel kontorisse või kontrollides lennuaegu Tallinna lennujaama kodulehelt www.lennujaam.ee.

5. RavimidKui tarvitate alaliselt mingeid ravimeid, siis palume Teil need kaasa võtta, sest sihtkohas ei pruugi olla müügil sama toimega ravimeid.

6. Kelle poole pean pöörduma, kui kaotan reisi ajal passi?Kui te viibite välismaal ja teie reisidokument on hävinud, kaotsi läinud või varastatud, saate taotleda tagasipöördumistunnistust pöördudes Eesti Vabariigi välisesinduse poole. Eesti välisesinduste nimekirja leiate: www.vm.ee. Kui välisriigis puudub Eesti välisesindus, on teil õigus pöörduda teiste Euroopa Liidu liikmesriikide välisesindustesse. Nende puudumisel tuleb võtta ühendust Välisministeeriumi konsulaarosakonna konsulaarabi-bürooga.Tagasipöördumistunnistuse puhul on vajalik silmas pidada, et sellega on võimalik naasta vaid Eestisse, poolelijäänud reisi ei saa tagasipöördumistunnistusega jätkata. Konsulaarabi telefon välismaal +372 53 01 9999